Budowa domu weselnego – czy to dobra inwestycja?

  Budowa domu weselnego – czy to dobra inwestycja?

  Budowa domu weselnego

  W ostatnich lata wybudowano w Polsce wiele domów weselnych, a spora część z nich powstała dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Jak się okazuje organizacja wesel może być opłacalnym biznesem, jeśli się posiada renomę i doświadczenie.

  Dom weselny może być dobrą inwestycją, musi jednak mieć sporą salę, parkiet do tańczenia, pokoje gościnne u góry, dużą i funkcjonalną kuchnię, wydzieloną przestrzeń na świeżym powietrzu, a także parking. Kolejną bardzo ważną sprawą są wartości niewymierne, czyli wykwalifikowany personel, o który niestety jest bardzo trudno i który ma coraz wyższe wymagania, głównie finansowe. Dobrej załodze trzeba po prostu dobrze zapłacić.

  Taki zespół pracowników domu weselnego składa się na ogół z: menedżera, który zarządza całością i przyjmuje zamówienia, osób obsługujących gości, kelnerów, kucharzy i osób do pomocy w kuchni i na sali. Zbudowanie takiego zespołu wymaga czasu oraz pieniędzy. Inną kwestią jest pozyskanie klientów, a do tego trzeba ogólnie mówiąc, dobrej reklamy.

  Budowa domu weselnego

  Mimo funkcjonowania na rynku dużej ilości sal weselnych trudno jest w cieplejszych miesiącach, charakteryzujących się wzmożoną aktywnością ceremonii ślubnych, znaleźć dostępny obiekt. Wiele z nich ma zarezerwowane terminy na wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Dlatego coraz więcej osób zaczyna interesować się tym biznesem, dostrzegając w nim potencjał.

  Jednak budowa sali weselnej to bardzo duży koszt, który dla wielu jest przeszkoda nie do przejścia. Osoby, które zdecydują się na budowę domu weselnego powinny wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim, lokalizację sali weselej. Chodzi głównie o sprawdzenie liczby konkurencji na danym obszarze, a także różnorodności ich ofert. Oczywiście duże zagęszczenie sal weselnych w jednym miejscu powoduje niższe obłożeniem i większe trudności w przebiciu się ze swoją ofertą na rynku.

  Poza tym wraz z otwarciem działalności, sala weselna prawdopodobnie nie będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem. Do tego potrzebny jest odpowiedni marketing i reklama, jak również wyrobienie sobie renomy.

  Koszt budowy sali weselnej

  Koszt budowy domu weselnego to bardzo duży wydatek, idący nawet w miliony. Wybudowanie małego domu weselnego do 300 m kw. pow. użytkowej zaczyna się od 600 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć oczywiście cenę gruntu, wykończenia i wyposażenia wnętrz, kuchni itp. A mowa jest o małym obiekcie, mogącym pomieścić do 90 gości weselnych i nie posiadającym pokoi gościnnych.

  Duży dom weselny (trzykrotnie większy) z kilkoma pokojami gościnnymi to koszt co najmniej 2 mln złotych – bez gruntu i wyposażenia. Na takiej sali pomieści się 200 osób i spokojnie zarobimy 10 tys. zł, co przy pełnym obłożeniu da niemal pół miliona zł rocznie. A więc sama budowa zwrócić się po dwóch latach, a grunt i wyposażenie drugie tyle.
  Warto jednak mieć na uwadze, że pełne obłożenie tak naprawdę możliwe jest tylko w dobrej lokalizacji, gdzie dom weselny może działać również jako restauracja i pensjonat. No i większość wesel to jednak imprezy bardziej kameralne, na mniejszą liczbę gości.

  Realnie patrząc, na zero wychodzi się po 6-7 latach, zakładając, że nie będzie potrzeby inwestowania w interes (co raczej jest mało realne). Dużym odciążeniem finansowym jest posiadanie własnego gruntu – takie osoby są wstanie zaoszczędzić nawet połowę kosztów.

  2 Komentarze

  1. Man and Van Croydon pisze:

   Bardzo dobry artykul, wiele wyjasnia ale pytanie czy jest opcja na jakies dofinansowania unijne? Ale nie 20-30 tys tylko na poziomie 300 -500 tys?
   Pozdrawiam

  2. Joanna44 pisze:

   To przerażające, jakie są koszty budowy nowego obiektu. Ja kilka lat temu zdecydowałam się na zakup trochę zaniedbanego obiektu i fakt, że musiałam w niego trochę zainwestować, ale teraz zwraca się podwójnie 😉 Osobiście uważam, że najważniejszy jest wystrój i dobre jedzenie, bo to szczególnie zachęca pary. Przy uzupełnianiu wyposażenia skorzystałam z pomocy sklepu Meble Bankietowe i jestem zachwycona efektem, zresztą goście również 😉

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *